Tak jsem se včera informoval na platy duchovních a kněží jsou placeni státem. Stát dává církvi nějaký balíček peněz a ta to pak přerozdělí na diecéze a jednotlivé duchovní.
Základní plat kněze je něco kolem 12 000 a to hrubého a pak dostává nějaké drobné navíc, záleží, kolik je peněz. Nevím kolik je daň. A u biskupa se to pohybuje kolem 25 - 30 000 taktéž hrubého. Mě to nepříjde jako nějak vysoké platy, u kněží se divím, že s tím vyžijou, navíc církev, i když je jak se říká bohatá, tak nemá peníze na placení duchovních. Všechny peníze ze sbírek kostela nejdou knězi, ale většinou je to na kostel, opravy, výzdobu atd.
Systém placení duchovních lidmi je třeba v Pólsku, ovšem tam zas si nemůžou dovolit mít kněze v každé vesnici, protože by to ti věřící neuživili.
Dřív se kněží asi platili z desátku, což byla asi tak největší daň, kterou lidé platili. 10% círvki a něco málo státu. Dnes státu připadne imo tak 40-50%. Když se na to tak dívám, tak ty desátky byly asi nezbytné.
Jinak sekularizovaný stát imho znamená, že vládní a duchovní sféra jsou oddělené, nikoliv že stát neplatí kněze. Nesekularizovaný stát by byl asi ten, kdy by třeba náš prezident byl zároveň císařem a duchovním vůdcem, pod jehož velení by spadala církev, která by zároveň měla moc. A mimochodem sekularizace křesťanství vznikla někdy v druhé polovině 1. tisíciletí a to zásluhou hlavně duchovních, kteří nechtěli spadat mocensky pod místní vládce (císaře). Definitivně se to myslím rozhodlo za Karla Velikého, který uznal svrchovanost papeže a dále si podržel pouze moc světskou.
Ostatně sekularizovanou společnost jsme měli už dávno, o čemž třeba svědčí tituly právníků, jako "doktorů obojího práva" tj. práva světského a církevního(ale v tom druhém se asi už moc nevyznají )

To že ve středověku církevní a světská moc držely spolu a měli nějaký vliv i v té druhé oblasti je věc jiná

_________________
"Fortune favours the brave."
=313th Czechoslovak squadron= FB
=Bohemici Aviatores= WB
=1st Czech Lions= TW
RY-H


